Akutní a krizové situace

Co nabízíme

Potýkáte se s náročnou situací v třídním kolektivu či ve sborovně? Může se jednat např. o úmrtí, sebevraždu, sebepoškozování, napadení, extrémní agresi a nenávistné projevy, záchvaty aj. a nemusíte na to být sami.

Neváhejte nás kdykoli kontaktovat telefonicky či e-mailem. společně sestavíme další postup (konzultace, vstupy do třídy, setkání s rodiči aj.) a dle aktuální situace a Vašich potřeb domluvíme další podrobnosti. Rádi za Vámi přijedeme osobně a pomůžeme Vám přímo na místě, pokud to bude v našich časových možnostech.
VAŠE VČASNÉ ŘEŠENÍ SITUACE UMOŽŇUJE CÍLENĚJŠÍ A EFEKTIVNĚJŠÍ ZÁSAH.
NEVÁHEJTE A OZVĚTE SE JEŠTĚ DŘÍVE, NEŽ SI MYSLÍTE, ŽE BY BYLO „PŘÍLIŠ BRZO”
. Naše zkušenost nám v tomto bohužel opakovaně dává za pravdu.

Weby a linky

Linky
Na následujících odkazech najdete další rychlou pomoc a podporu – ať už pro pedagogy, děti či rodiče.
Linka bezpečí
Linka bezpečí poskytuje pomoc v náročných životních situacích. Využít lze nonstop telefonní službu, e-mailovou poradnu či chatovací místnost. Kromě toho, že Linka bezpečí poskytuje okamžitou podporu, zaměřuje se rovněž na preventivní činnost – publikuje vzdělávací videa, pořádá akce pro odbornou i širokou veřejnost a má vlastní podcast i blog.
  • Pro děti a studenty
    Telefon: 116 111
    E-mail: pomoc@linkabezpeci.cz
  • Pro rodiče
    Telefon: +420 606 021 021
    E-mail: pomoc@rodicovskalinka.cz
Více informací na: https://www.linkabezpeci.cz/
Linka pro rodinu a školu (Cesta z krize)
Cesta z krize je organizace zabývající se problematikou ohrožených dětí. Volat můžete na Evropskou krizovou linku, která je určena pro rodiny, příbuzné, pedagogy a zainteresovanou veřejnost. Využít můžete rovněž další krizovou linku, která slouží k poskytnutí první psychické pomoci dospělým.
  • Evropská krizová linka
    Telefon: 116 000
    Více informací zde: https://linkaztracenedite.cz/
  • Linka první psychické pomoci
    Telefon: 116 123
    Více informací na: https://linkapsychickepomoci.cz/
Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí (Bílý kruh bezpečí)
Bílý kruh bezpečí pomáhá nejen obětem kriminality a domácího násilí, ale také svědkům a pozůstalým po obětech. Bílý kruh bezpečí poskytuje celostátní síť poraden, intervenční centrum v Ostravě a také bezplatnou nonstop telefonní linku.
  • Telefon: 116 006
    Více informací na: https://www.bkb.cz/
Centrum krizové intervence (psychiatrická nemocnice Bohnice) – od 18 let
Centrum krizové intervence se nachází v Psychiatrické nemocnici Bohnice, která poskytuje psychologickou pomoc a krizovou intervenci. Mezi hlavní cíle intervence patří zorientování klienta v jeho situaci a převzetí kompetencí pro její řešení. Centrum nabízí nepřetržitou pomoc.
  • Telefon: 284 016 110
    Více informací na: https://bohnice.cz/krizova-pomoc/

Linka důvěry DKC (Dětské krizové centrum)
Dětské krizové centrum je nestátní nezisková organizace, která se specializuje na pomoc dětem se syndromem CAN (týrané, zneužívané a zanedbávané dítě). DKC pomáhá i skrze Linku důvěry DKC, na níž od roku 1996 přijali více než 76 000 krizových kontaktů.
  • Telefon: 241 484 149, +420 777 715 215
    Více informací na: https://www.ditekrize.cz/
Linka pro mámy a táty (Aperio)
Aperio poskytuje podporu rodičům v náročných životních situacích, snaží se ukázat jim směr a zlepšit jejich postavení ve společnosti. Aperio poskytuje psychologickou a právní pomoc, a to nejen přetíženým rodičům, ale také nastávajícím rodičům, kteří se připravují na příchod dítěte na svět a následné rodičovství.
  • Telefon: +420 739 416 408
    Více informací na: https://www.aperio.cz/linka-pro-mamy-a-taty

Krizová linka (SOS centrum Diakonie)
Diakonie Praha nabízí celkem 14 služeb, a to jak pro jedince s postižením či duševním onemocněním, tak pro rodiny s dětmi, seniory nebo rodiny v krizové situaci. SOS centrum pomáhá lidem v tíživých životních situacích a jeho služeb můžete využít osobně, telefonicky nebo skrze chat.
  • Telefon: +420 777 734 173, 222 514 040
    Více informací na: https://praha.diakonie.cz/sos-centrum/
Linka důvěry (Povídej, z.s., Centrum krizové intervence)
Povídej, z.s. je nezisková organizace, která provozuje Centrum krizové intervence. To poskytuje rychlou a důvěrnou pomoc v akutních krizových situacích na Lince důvěry.
  • Telefon: 327 511 111, +420 602 874 470
    Více informací na: http://linkaduverykh.cz/nase-sluzby/linka-duvery/

Weby
DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
Nevypusť duši

Organizace Nevypusť duši se věnuje psychickému zdraví. Na jejím webu naleznete praktické a ověřené informace ve formě článků, videí či infografiky ke stažení zdarma. Nevypusť duši provozuje také vlastní e-mailovou poradnu a věnuje se též prevenci v oblasti duševního zdraví.
Více informací na: https://nevypustdusi.cz/
Opatruj se

Tyto webové stránky odborně zaštiťuje Národní ústav duševního zdraví ČR. Prezentují spolehlivé informace o duševním zdraví (psychická onemocnění, sebepoškozování, sebevražda, stres a vyhoření) i o tom, jak o své duševní zdraví pečovat. Na webu lze zdarma provést celou řadu testů – např. Well-being test (WHO-5) či Test na úzkost (GAD-7).
Více informací na: https://www.opatruj.se/
Nepanikař

Projekt Nepanikař nabízí bezplatnou mobilní aplikaci, která uživatelům poskytuje první rychlou psychologickou pomoc. Na webu naleznete rovněž Mapu pomoci – kontakty na psychiatry, psychology, psychoterapeuty, PPP a krizová centra. Nepanikař zřizuje rovněž vlastní e-mailovou a chatovou poradnu.
Více informací na: https://nepanikar.eu/
Sebevraždy

Pracovní skupina Prevence a výzkum sebevražd v Národním ústavu duševního zdraví zřídila web, který se věnuje problematice sebevražednosti a sebepoškozování. Upozorňuje na varovné signály a rizikové faktory, uvádí statistiky a radí, jak pomoci sobě i druhým. Školám nabízí materiály volně ke stažení.
Více informací na: https://sebevrazdy.cz/
Ideální

Webové stránky, které poskytují informace o poruchách příjmu potravy a nabízejí možnosti, jak dotyčnému či dotyčné pomoci, a to vč. kontaktů na odborníky.
Více informací na: https://www.idealni.cz/
RIZIKOVÉ CHOVÁNÍ
Domácí násilí

Na webu zřizovaném organizací Bílý kruh bezpečí naleznete informace o tom, jak domácí násilí vypadá, jak je zakotveno v zákoně a jak lze někomu, kdo je domácím násilím zasažen, konkrétně pomoci.
Více informací na: https://www.domacinasili.cz/
Bezpečně online

Bezpečně online je portál pro děti, rodiče a učitele, který informuje o tom, jak se bezpečně chovat na internetu. Pedagogům nabízí výukové materiály zdarma.
Více informací na: https://bezpecne-online.ncbi.cz/
ZÁVISLOSTI
Alkohol pod kontrolou

Webové stránky provozované Klinikou adiktologie 1. LF UK, které se zaměřují na problematiku konzumace alkoholu. Nabízejí ověřené informace o alkoholu jako takovém, závislosti a léčbě. Provozují online poradnu a na webu můžete vyplnit různé online testy týkající se závislostí (alkohol, tabák, hazard aj.).
Více informací na: https://alkoholpodkontrolou.cz/
Drogová poradna (SANANIM)

Prostřednictvím Drogové poradny lze anonymně položit jakýkoli dotaz týkající se drogové problematiky, popř. vyhledat informace v již zodpovězených dotazech. Na webu jsou k dispozici rovněž informační texty o jednotlivých drogách a drogové problematice.
Více informací na: http://www.drogovaporadna.cz/
VÝUKOVÉ MATERIÁLY NA RŮZNÁ TÉMATA
Jak nebýt za tro(t)lla

Projekt Jak nebýt za tro(t)lla v rámci nadačního fondu Modrá rybka nabízí výukové materiály týkající se mediální gramotností a schopnosti rozpoznat fakta od dezinformací.
Více informací na: https://www.nebytzatrotlla.eu/pribeh
Zapojme všechny

Webové stránky pod záštitou NPI ČR nabízejí pedagogům konkrétní tipy, jak pracovat s heterogenním kolektivem. Konkrétně se zaměřuje na žáky s OMJ, SVP, žáky nadané a sociálně znevýhodněné.
Více informací na: https://zapojmevsechny.cz/
Kvalitní škola

Metodický portál ČŠI se snaží podpořit ředitele a učitele jednotlivých škol na jejich cestě ke zvyšování kvality poskytovaného vzdělání, a to primárně prostřednictvím nástrojů autoevaluace.
Více informací na: https://www.kvalitniskola.cz/
Multikulturní centrum Praha

Multikulturní centrum Praha usiluje o podporu interkulturní společnosti založené na vzájemném respektu, politické rovnosti a snižování sociálních nerovností. Na svém webu nabízí učitelům i studentům interkulturní tréninky a workshopy, se školami se dělí o výukové materiály.
Více informací na: https://mkc.cz/cz/home

Kontakty

PhDr. Eva Weislová 
Vedoucí sekce vzdělávání a prevence

Telefon: +420 777 471 803
E-mail: weislova@proximasociale.cz

 

Bc. Filip Kadlec
Koordinace a řízení Selektivní prevence, Indikované prevence, Dalšího vzdělávání

Telefon: +420 777 471 805 
E-mail: kadlec@proximasociale.cz

Proxima Sociale o.p.s.

Sídlo:
Rakovského 3138/2
Praha 4 – Modřany
143 00
IČO: 49625624

Telefon office: +420 277 007 280
(Po–Pá, 8–16)

E-mail: office@proximasociale.cz
Datová schránka: s68qf4d
Číslo účtu: 35-5842040247/0100

Kontakty

Mgr. Jindřich Racek
Ředitel
E-mail: racek@proximasociale.cz
Telefon: +420 775 610 004

Mgr. Hana Solařová
Vedoucí rozvoje programů/Zástupkyně ředitele
E-mail: solarova@proximasociale.cz
Telefon: +420 774 610 092

Ludmila Borovková
Vedoucí ekonomka
E-mail: borovkova@proximasociale.cz
Telefon: +420 776 610 411

Donátoři

Vážíme si Vaší důvěry – děkujeme, že jste s námi.
Dále nas podporují
Podívejte se zde

Podpořte nás