Další

Náš tým

Všeobecná primární prevence
Eva Weislová
Michaela Hladká
Romana Broftová
Karel Franze
Lenka Matoušková
Kateřina Coufalová
Miriam Melero
Veronika Břízová
Magdaléna Černá
Anna Dorota Votavová
Markéta Michalcová
Tereza Svobodová
Anna Koubková
Anna Machalická
Eliška Richterová
Eliška Fraňková
Selektivní prevence
Eva Weislová
Filip Kadlec
Monika Davidová
Karolína Bláhová
Eliška Voráčková
Johana Nejedlová
Kateřina Šimková
Prevence mateřské školy
Eva Weislová
Monika Davidová
Zuzana Malá Jánská
Eva Chlupáčková
Nela Faltusová
Barbora Bártová

Adaptační kurzy
Eva Weislová
Filip Kadlec
Michaela Hladká
Monika Davidová
Romana Broftová
Karel Franze
Lenka Matoušková
Kateřina Coufalová
Miriam Melero
Veronika Břízová
Magdaléna Černá
Kateřina Šimková
Anna Dorota Votavová
Markéta Michalcová
Tereza Svobodová
Anna Koubková
Anna Machalická
Eliška Richterová
Eliška Fraňková
Karolína Bláhová
Eliška Voráčková
Johana Nejedlová
Vzdělávání a podpora pedagogů a rodičů
Eva Weislová
Filip Kadlec
Michaela Hladká
Monika Davidová
Indikovaná prevence
Eva Weislová
Filip Kadlec
Kateřina Fialová

Probační programy
Eva Weislová
Simona Matoušková
Eliška Voráčková

Kontakty

PhDr. Eva Weislová
Vedoucí sekce vzdělávání a prevence

E-mail: weislova@proximasociale.cz
Telefon: +420 777 471 803

Mgr. Michaela Hladká 
Koordinace a řízení Primární prevence

E-mail: hladka@proximasociale.cz
prevence@proximasociale.cz
Telefon:+420 775 608 508

Bc. Filip Kadlec
Koordinace a řízení Selektivní prevence, Indikované prevence a Dalšího vzdělávání

Telefon: +420 777 471 805 
E-mail: kadlec@proximasociale.cz

Monika Davidová, DiS. 
Koordinace Primární prevence MŠ

E-mail: davidova@proximasociale.cz,
prevence-ms@proximasociale.cz
Telefon: +420 777 471 828

... a téměr dvě desítky stabilních, zkušených a kvalifikovaných lektorujících denně v akci ve školách v Praze a ve Středočeském kraji.

Newsletter

Staňte se odběratelem našeho newsletteru – těšit se můžete na pravidelné nabídky vzdělávání, novinky v naší nabídce, aktuality z oblasti prevence a mnoho dalšího.

Nemusíte mít obavu, nezahltíme Vás. Odhadovaná frekvence zpráv – 1x měsíčně.

Časté dotazy

Všeobecná primární prevence

Vyučující se do průběhu programu aktivně nezapojuje. V kruhu s žáky a žákyněmi sedí pouze lektorská dvojice, a vyučující má tak jedinečnou možnost vžít se do role pozorovatele a sledovat projevy chování třídního kolektivu. Pokud je po programu domluvena konzultace, může vyučující sdílet své pozorování s lektorskou dvojicí a diskutovat o průběhu programu. 

Nikoli. Závěrečná zpráva z programu je důvěrný dokument. V případě potřeby však můžeme vyhotovit zprávu pro rodiče, která je kratší a obecnější než závěrečná zpráva z programu. 

Jeden a ten samý program s totožnou náplní určitě ne. Pokud však máte pocit, že je v dané třídě potřeba otevřít dané téma opětovně, lze na něj navázat, více jej rozvinout – zkrátka jít v daném tématu více do hloubky. V takovém případě je třeba komunikovat takovouto zakázku s koordinátorkou programu Primární prevence.  

Lektorská dvojice utvoří s třídním kolektivem kruh ze židlí a domluví se s žáky a žákyněmi na pravidlech programu, jejichž dodržování neustále hlídá a případná porušení ihned oslovuje a řeší. V programu se střídají dynamičtější aktivity, které mohou být ze své podstaty hlučnější, s aktivitami diskusního a reflektivního charakteru. Dodržujeme přestávky v délce, na kterou jsou žáci a žákyně zvyklí.  

Před programem probíhá krátká konzultace (v řádu minut), kdy lektorující zajímá aktuální situace ve třídě a specifika daného kolektivu. Stejně tak po skončení programu vzniká prostor pro společnou reflexi a sdílení pozorování z programu. U vztahových bloků následuje konzultace v délce 1 vyučovací hodiny (45 min.). 

Důrazně doporučujeme zvolit minimálně tříhodinový program, a to především na II. stupni. Během dvou hodin nelze předat dostatečné penzum informací ani realizovat smyslupné aktivity, a tím pádem není možné naplnit stanovené cíle programu. Vztahové programy na II. stupni NELZE realizovat ve dvou hodinách 

Po včasné dohodě určitě ano. Je však třeba počítat s tím, že cena takového programu bude vyšší oproti programům ze standardní nabídky.  

 

Prevence je nejúčinnější v momentě, kdy je včasná. Edukovat tedy např. žáky a žákyně 9. ročníku o rizicích alkoholu a kouření je zkrátka pozdě. V naší nabídce najdete u každého z témat doporučený ročník, rádi Vám také pomůžeme s vypracováním plánu primární prevence. Ideální je, když se na výběru tématu podílí třídní učitel, šk. metodik prevence a popř. třídní kolektiv. 

 

Selektivní prevence

Třídní učitel zastává v průběhu programu roli pozorovatele a sedí mimo kruh, který tvoří žáci či studenti a lektorská dvojice. Kolektiv třídy tak získává jedinečnou příležitost plnit jednotlivé aktivity zcela samostatně často dokonce zapomene, že je na programu pedagogický pracovník přítomen. Třídní učitel má tak šanci pozorovat žáky či studenty nejen v běžných, ale především v méně obvyklýchvypjatějších situacích a vzájemných interakcích, než do kterých se žáci či studenti běžně dostávají. 

Závěrečná zpráva z programu je důvěrná a je určena pro třídního učiteleškolního metodika prevence. Po domluvě s lektorskou dvojicí je však možné vyhotovit stručnou závěrečnou zprávu pro rodiče, která zaznamenává všechny klíčové poznatky z programu a konkrétní doporučení pro návaznou práci se třídou. Pokud byste považovali za důležité informovat o programu rodiče žáků i jinou formou, nabízíme také možnost účasti lektorujících na třídních schůzkách. 

Určitě ano. Pokud máte pocit, že se v delším časovém horizontu po realizaci programu Selektivní prevence situace ve třídě nezlepšila, kontaktujte koordinátora Selektivní prevence. Společně prokonzultujete aktuální dění ve třídě a na základě vašich potřeb a preferencí vyberete nejvhodnější program, který lze upravit přímo vám na míru”.  

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Pakliže máte důvodnou obavu, že se část třídy z různých důvodů programu účastnit nebude (např. z důvodu délky programu - rodiče dětem "prodlouží víkend", pakliže je pětihodinový program naplánován na pondělí či úterý apod.) termíny sdělovat nemusíte. Pokud chcete naopak podpořit a zdůraznit důležitost programu, můžete termíny naopak velmi výrazně komunikovat se silným doporučením se účastnit. Volba je tedy na Vás, na základě Vyšeho posouzení okolností a celkové situace. Pakliže si nejste jisti, jak program selektivní prevence komunikovat, neváhejte se nám ozvat, podpoříme vás.

Doporučujeme ponechat vedení a organizaci celého programu na lektorské dvojici. Vzhledem k povaze a cílům programu je pravděpodobné, že se žáci v jeho průběhu mohou dostat do vypjatých situací, v nichž budou jednat pod vlivem emocí. Lektorující jsou na to připraveni a vždy jednají s důrazem na to, aby byl program ve svém celku a důsledku bezpečný a zároveň dokázal osvětlit a pojmenovat problematické momenty fungování třídy a jejího klima. Vidět žáky či studenty v přirozené (byť i nerespektující) interakci je však jedním z nástrojů programu, který pomáhá definovat oblasti, ve kterých je potřeba započít změny. Zároveň průběh každé aktivity či procesu vždy podléhá následné společné reflexi. Pokud by lektorující vyhodnotili zásah třídního učitele do programu jako žádoucí, jasně a zavčas své stanovisko třídnímu učiteli komunikují. Zároveň, pokud má vyučující potřebu zasáhnout, je vždy lepší nejprve svůj záměr s lektorujícími konzultovat, aby byl společný postup co nejefektivnější.

Bohužel ne, zázračnými postupy nedisponujeme. V rámci programu je velmi reálné a žádoucí identifikovat problematické momenty a započít změny, znovu-nastavovat bezpečné prostředí a prosociální, bezpečné třídní klima. Celková, dlouhodobá efektivita programu se odvíjí nejen od samotné relalizace programu, ale i od toho, jak na něj pedagogové, případně škola jako celek naváže - k čemuž mimo hodin konzultací s lektorujícími dostává škola závěrečnou zprávu s doporučeními pro další práci s kolektivem. Skutečnost je často taková, že některé skupinové normy mohou být v konkrétní třídě zakořeněné klidně roky. Za několik hodin tak opravdu není možné provést kompletní změnu – lze ji však započít a "vyplout správným směrem". Samozřejmě, v případě potřeby je možné třídě nabídnout opakovanou podporu formou navazujícího programu.

Nejsme Igor Hnízdo. Naším cílem není ve vaší třídě nastolit atmosféru strachu, křičet, či dokonce vyhrožovat. Nechceme, aby se žáci chovali vzorně pouze po dobu naší přítomnosti. Snažíme se navázat se třídou symetrický a respektující vztah a poskytnout jí dostatečný prostor k řešení aktuálních témat při zajištění bezpečného prostředí. Zároveň jsme však velmi striktní a transparentní v otázce dodržování pravidel programu – případnému porušování pravidel a jeho momentálním dopadům na konkrétní žáky i celý třídní kolektiv je ze strany lektorské dvojice věnována velká pozornost. 

Primární prevence MŠ

Pedagog zastává v průběhu programu ideálně roli pozorovatele, a má tak možnost sledovat děti jak v interakci s jinou dospělou osobou, tak mezi vrstevníky navzájem. Po předchozí domluvě s lektorujícím je možné zajistit aktivní zapojení pedagoga do programu.  

Program je koncipován maximálně pro 30 dětí a koná se při minimálním počtu 6 dětí. 

Nevíte si rady s výběrem tematického zaměření programu? Neváhejte kontaktovat koordinátorku služby, s níž zkonzultujete aktuální situaci a společně vyberete téma odpovídající vašim konkrétním potřebám a preferencím. Pokud dáváte přednost osobní domluvě, je možné domluvit si s koordinátorkou schůzku v prostorách vaší MŠ. 

První osvědčenou variantou je výběr pěti různě tematicky zaměřených programů, které jsou realizovány v týdenních rozestupech. Druhou častou variantou je celoroční plán, podle něhož jsou programy realizovány jednou měsíčně, a s jehož sestavením vám rádi pomůžeme.   

Samozřejmě. V rámci prevence rizikového chování usilujeme rovněž o řešení aktuálních vztahových problémů dětí v třídním kolektivu. V těchto případech vám nabízíme tzv. program na míru” – jeho podobu, cíle i okolnosti zařazení s vámi dojedná koordinátorka programu. 

Nikoli. Kromě realizace programů pro děti v MŠ se intenzivně věnujeme rovněž podpoře jejich pedagogů a pořádáme různá vzdělávání či kavárny pro rodiče.  Pro bližší informace navštivte DVPP nebo Vzdělávání a podpora pedagogů a rodičů.

Naše programy jsou koncipovány pro děti předškolního věku, jsme však schopni realizovat je rovněž ve smíšených třídách. 

Adaptační kurzy

Jak se říká – není čas ztrácet čas. Proto se neostýchejte obrátit se na nás s objednávkou adaptačního kurzu klidně rok dopředu. Kalendář se nám rychle plní a kapacity nemáme neomezené. 

Pokud jste někde neudělali dobrou zkušenost nebo váháte, který areál zvolit, rádi vám poskytneme několik tipů. 

Třídní učitel musí být přítomen po celou dobu programu, neboť nese za třídní kolektiv zodpovědnost. Většinou se však do průběhu jednotlivých aktivit nezapojuje, ale zastává roli tzv. pozorovatele, kdy má jedinečnou možnost sledovat žáky a žákyně v přirozené vzájemné interakci. Do vybraných, především seznamovacích aktivit, se třídní učitel zapojit může, ale nemusí – to záleží vždy na dohodě s lektorujícími. 

Indikovaná prevence

Každá skupina je plánovaná na jedno školní pololetí, tudíž s nejbližším začátkem dalšího pololetí bude nejbližší příležitost pro vstup do skupiny. Cca první měsíc pololetí (září a únor) probíhají vstupní pohovory se zájemci, na což navazuje začátek skupiny samotné, která se následně schází cca 12 až 15 týdnů. Poslední měsíc pololetí (leden a červen) pak probíhají závěrečné konzultace s účastníky a účastnicemi skupiny a zákonnými zástupci.  

Ano, v principu to možné je, avšak v takovém případě nelze očekávat, že složení skupiny bude totožné, spíše přesně naopak. Pakliže je ale ze strany dítěte i zákonného zástupce zájem, sejdeme se osobně a vše blíže probereme. Rozhodně nikoho nevyhazujeme, nicméně pokračování, respektive “opakování” skupiny je dobré více prodiskutovat. 

Předně se snažíme motivovat každého, u koho vnímáme jako vhodné komunikaci se školou započít. Samozřejmě, naše propojení se školou rozhodně není žádná povinnost, nicméně z naší zkušenosti je často naopak vítanou přidanou hodnotou - spolupráce pak všem zúčastněným umožňuje působit synergicky, společně, a nikoli proti sobě, zvláště, pokud je situace ve škole složitější. Pokaždé však, když budeme komunikovat se školou, o tom bude vědět jak dítě, tak zákonný zástupce a o obsahu sdělení vždy v předstihu informujeme, protože důvěrnosti našeho vztahu si ceníme nejvíce. Samozřejmě, pokud si budete přát naše propojení s dalšími odborníky (terapeuty, poradnou, apod.) nebudeme z naší strany klást překážky. 

Vzdělávání a podpora pedagogů

Pokud byste rádi specifické téma, které nevidíte v nabídce, neváhejte se nám ozvat, nejlépe mailem nebo telefonicky, pokud to bude v našich silách, rádi se Vašim potřebám přizpůsobíme. 

Určitě! Dle konkrétního počtu pedagogů, tématu a hodinové dotace se společně domluvíme na smysluplném rozdělení sborovny na logické menší celky, aby byla zachována interaktivita vzdělávání. Zároveň nám takové rozdělení umožňuje přesněji zacílit konkrétní téma (např. práce s pravidly na I. a na II. stupni ZŠ, pravidla v družině či z pohledu asistentů apod.). Pro bližší informace nás neváhejte kontaktovat.

Dle tématu, velikosti skupiny/skupin a celkové časové dotace se pokusíme najít nejvhodnější kompromis tak, aby celková kvalita a úroveň vzdělávání neutrpěla. Neváhejte nás oslovit s Vašimi konkrétními představami, v dialogu s vámi se pokusíme najít optimální řešení. 

Vzdělávání a podpora rodičů

Způsobů je mnoho, z našich zkušeností se nejvíce osvědčuje kombinace několika faktorů. 1) Zvolit čas, na který jsou rodiče zvyklí a je pro ně dostupný, 2) Nabídnout po dobu kavárny “hlídání” dětí - formou družiny apod., 3) Informovat obvyklým komunikačním kanálem v dostatečném předstihu - obvykle tedy hromadnou zprávou ve školním informačním systému (Bakaláři, ŠkolaOnline apod.) minimálně měsíc předem a zároveň umístit informaci na web školy, 4) Inzerovat akci konkrétně - minimálně uvést datum, čas a téma kavárny, krátkou anotaci tématu i přednášející/ho (tu dle tématu rádi dodáme) a další doprovodné informace - např. O zajištění dětí v průběhu kavárny apod. Vše doporučujeme též ztvárnit do letákové formy a tu následně umístit ve “veřejných” prostorách školy (na nástěnce, kolem které rodiče procházejí apod.). SE VŠÍM Z VÝŠE UVEDENÉHO VÁM RÁDI POMŮŽEME, neváhejte se nám ozvat. 

V zásadě ano. Samozřejmě, na základě Vašich potřeb a očekávání téma adekvátně upravíme pro danou cílovou skupinu, formát a časový rozsah. Pro tyto případy nás neváhejte kontaktovat, pokusíme se najít optimální způsob respektující Vaše potřeby. 

Proxima Sociale o.p.s.

Sídlo:
Rakovského 3138/2
Praha 4 – Modřany
143 00
IČO: 49625624

Telefon office: +420 277 007 280
(Po–Pá, 8–16)

E-mail: office@proximasociale.cz
Datová schránka: s68qf4d
Číslo účtu: 35-5842040247/0100

Kontakty

Mgr. Jindřich Racek
Ředitel
E-mail: racek@proximasociale.cz
Telefon: +420 775 610 004

Mgr. Hana Solařová
Vedoucí rozvoje programů/Zástupkyně ředitele
E-mail: solarova@proximasociale.cz
Telefon: +420 774 610 092

Ludmila Borovková
Vedoucí ekonomka
E-mail: borovkova@proximasociale.cz
Telefon: +420 776 610 411

Donátoři

Vážíme si Vaší důvěry – děkujeme, že jste s námi.
Dále nas podporují
Podívejte se zde

Podpořte nás